Útulok

Žilinský útulok, o.z.
Útulok spolupracuje s mestom, ktoré na psov odchytených mestskou políciou prispieva po dobu 60 dní. Ak sa psík neadoptuje počas tejto doby, náklady na jeho život u nás znáša útulok a to len vďaka našim fanúšikom, ktorí nám pomahajú. Niektorí psi sú u nás pár dní, ale iní až niekoľko mesiacov, rekord je zatiaľ 8 mesiacov. Dnes okolo hafanov a fungovania útulku pracuje zadarmo okolo 30 ľudí. Všetkým patrí skutočne veľká vďaka, hlavne našim dobrovoľníkom.Tí sa o hafanov príkladne starajú a denne ich venčia, cvičia, kŕmia, mojkajú.. 
Za rok existencie sa nám podarilo pomôcť celkovo 310 psom, z toho umiestniť do nových domovov 237 psíkov, 55 vrátiť majiteľom a 18 je momentálne v útulku.Žiaľ, k množstvu toho pozitívneho, sa pridali aj negatíva, s ktorými bojujú všetky útulky, kde je veľká koncentrácia a veľký pohyb psov. Ako som už spomínala v minulosti, zavliekla sa nám do útulku parvoviróza a žiaľ ani napriek intenzívnej liečbe neprežili 2 úplne maličké 6 týždňové šteniatka, kde doba od ich prvých príznakov po úmrtie bola veľmi krátka do 48 hodín. Neprežil ani 4. mesačný Lumpík, ktorého úmrtie sme tu už preberali a nakoniec po týždni svoj boj o život prehrala aj 2,5 ročná Elle, ktorej sa majiteľ vzdal a pred jej príchodom do útulku tvrdil, že má všetky očkovania v poriadku a až neskôr sme zistili, že bola očkovaná len raz v živote aj to len proti besnote, očkovanie proti vírusovým ochoreniam neabsolvovala ani raz a navyše k nám prišla podvyživená. Táto kombinácia jej veľa šancí na prežitie po ochorení nedávala. Všetci hafani boli patrične liečení, ale žiaľ aj napriek boju sme prehrali. Niektorí ľudia nás z ich smrti obviňujú, ale skôr by mali obviňovať majiteľov, ktorí hafanov opustili, ktorí ich nedali zaočkovať a bol im ich osud ľahostajný. Pretože nikdy nevieme, či pes, ktorý k nám príde, bol alebo nebol očkovaný, každý jeden hneď pri príchode dostane sérum, ktoré účinkuje 14-21 dní a ak je pes po uplynutí tejto doby zdravý, vakcinuje sa. Ak pes nie je očkovaný a má slabú imunitu, žiaľ môže ochorieť aj po opakovanom podaní séra. Všetci, ktorí robíme okolo útulku, robíme všetko, čo je v našich silách, snažíme sa pomáhať, ako sa dá. Pretože vírusy sú veľmi odolné a prežívajú kdekoľvek aj v pôde, ak sa dostanú raz do zariadenia, zbaviť sa ich úplne je takmer nemožné. Soňa kontaktovala aj iných veterinárov, iné útulky a tí to žial potvrdili tiež. Pravidelná dezinfekcia sa robí a zmierňuje riziko, ktoré sa ale úplne odstrániť nedá. Premýšľali sme aj o karnaténe, ktorá by bola od útulku niekoľko stoviek metrov, ale bolo by potrebné všetko, čo je potrebné pre útulkovú časť: nemalé investície na ďalších 20 kotercov, pretože psi by museli bzť v karanténe minimálne 14 dní a ak by boli v poriadku, museli by sa zaočkovať a zostať tam ďalších 14 dní, kým nastúpi 100% imunita, pričom mesačne sa u nás premelie veľký počet psíkov... Investície na elektrickú prípojku, prívod vody v útulku a v karanténe, by sa o psov nemohli starať tí istí ľudia, psi v karanténe by nesmeli chodiť von, len do výbehu a ak by sa do karantény dostal chorý pes, opakovalo by sa presne to, čo sme už zažili. Takže začarovaný kruh... Situácia je teda taká, že pre šteňatá je umiestnenie v útulku veľmi rizikové, preto musíme zabezpečiť, aby sa do útulku nedostali, ale išli hneď do dočasky, čo je často veľmi ťažké zabezpečiť okamžite po ich odchyte, bez pomoci ľudí sa to nedá.

Myslím, že ak budeme hodnotiť činnosť útulku objektívne podľa faktov, podľa jeho výsledkov pomoci psom, určite môžeme povedať, že útulok spĺňa svoj účel. Ani teraz ani v budúcnosti sa však nezaobídeme bez vašej podpory a pomoci. Všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o chod útulku VEĽMI PEKNE DAKUJEME !
Mapa: 

Kontakt

Mojšová Lúčka (areál VAS s.r.o., hlavný ťah ZA-MT, prvá odbočka vľavo za Hyzou)
011 76
Žilina
Okres: 
Žilina
Kontaktná osoba: 
Soňa Orčíková, Anka Timková
Telefón: 
0903 555 445, 0905 670 180
Číslo účtu: 
4012364969/7500, IBAN: SK44 7500 0000 0040 1236 4969 ( zo zahraničia)