PP alebo preukaz pôvodu

Čo je to PP?

Preukaz pôvodu psa je niečo ako psí rodný list, je to verejná listina a musí byť minimálne trojgeneračný. Preukazy o pôvode psa vydávané slovenskými plemennými knihami sú štvorgeneračné. Každý preukaz o pôvode psa obsahuje základné dôležité údaje o psovi, ako je plemeno, meno psa, číslo zápisu, dátum narodenia, tetovacie číslo alebo číslo čipu, pohlavie, farba a druh srsti a tiež meno a adresa chovateľa.
Chov čistokrvných psov je na Slovensku riadený Slovenskou kynologickou jednotou, ktorá združuje jednotlivé chovatelské kluby. Preukaz pôvodu vydáva plemenná kniha, nie veterinár.

Web Slovenskej kynologickej jednoty, nájdete tam aj zoznam chovatelov

Chovatelský poriadok SKJ v PDF
 

Chovateľské kluby

Chovateľ psov s PP je členom chovateľského klubu, ktorý na činnosť chovateľa dozerá. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku.
Chovné psy musia spĺňať určité zdravotné, exteriérové a povahové podmienky, aby mohli byť zaradené do chovu.
Okrem toho podmienkou zaradenia do chovu môžu byť výstavné výsledky, pracovné skúšky, zdravotné testy, testy temperamentu, a bonitácie.

Chovatelské kluby - zoznam

So psíkom s PP nemusíte chodiť na výstavy, ani ho nemusíte uchovniť a rozmnožovať. Preukaz pôvodu je však zárukou určitých vlastností – zdravotných, exteriérových a povahových.

Väčšina psov bez PP pochádza zo psov, ktoré boli vyradené z chovu pre exteriérovú či zdravotnú vadu, prípadne príliš agresívne či bojazlivé.

 

Niektoré klamstvá: 

PP dostáva iba limitujúce množstvo šteniatok z vrhu. Šteniatka nadbytočné alebo posledne narodené nie.
Klamstvo! Všetky šteniatka, ktoré sa narodili zo spojenia rodičov s preukazom o pôvode a so splnenými podmienkami do chovu, dostávajú preukaz o pôvode!!!

 

Čistokrvný bez PP

Čistokrvný pes bez preukazu o pôvode (rodokmeňa) neexistuje.
Pes bez preukazu o pôvode, aj keď vyzerá ako niektoré čistokrvné plemeno, je kríženec.

 

"Čistokrvný po rodičoch s PP"

Fenka môže mať nejakú z chovu vylučujúcu vadu – napr. dedičnú chorobu, alebo nejakú povahovú vadu, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu, a je možné, že budú mať nejaký dedičný zdravotný problém (napr. dysplázia, problém s inými kĺbami, problém s chrbticou, hluchota, očné problémy atď.), ktorý sa v chove s PP sleduje.

 

Keď kupujete šteňa, vždy trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Tiež trvajte na tom, aby vám chovateľ dal kúpnu zmluvu.

Aj medzi chovatelmi psov s PP sú samozrejme takí, čo to berú ako biznis. Na takého chovatela sa treba sťažovať v príslušnom klube chovateľov daného plemena - a ak ste nespokojný so psom, ktorého ste kúpili, môžete ho vrátiť. Pri kúpe psa bez PP taká možnosť nie je. Množiteľ o svoje odchovy nezaujíma, noví majitelia s ním nie sú v kontakte, a zvyčajne poprie, že pes je od neho. 

 

Prosím, kupujte len psov s PP, alebo si adoptujte. Inzeráty na adopciu nájdete napríklad na www.adoptujzvieratko.sk